Skip to content

Dlaczego lepiej spłacać swoje zobowiązania?

Statystycznie dzisiaj ciągu kwadransa możesz zasilić swój domowy budżet za pomocą szybkich, internetowych pożyczek. Dodatkowo ilość formalności czy danych niezbędnych do otrzymania pożyczki jest tak znikoma, że w zasadzie każdy jest w stanie je dostać. Z drugiej strony jest to dla firmy spore ryzyko – nie ingerując dogłębnie w sposób zarabiania czy w wysokość dochodów oraz na przykład w figurowanie w rejestrze BIK lub innym, pożyczkodawca nie dostaje żadnej pewności. Jedynym rodzajem zabezpieczenia jest wpisanie do umowy wysokich kar za nieterminowe spłacanie zobowiązania – i w zasadzie w przypadku pierwszych darmowych chwilówek jest to jedyny, ewentualny zarobek, na jaki mogą liczyć pożyczkodawcy.

Opłaty za spóźnienia, generowane na podstawie podpisanej umowy, mogą być naprawdę różnorodne i obejmować na przykład płatne SMS-y z ponagleniami, które kosztują zwykle 25 złotych, mogą to być również pisemne wezwania do zapłaty, których kwoty wynoszą od 25 do 100 złotych, dalej w grę wchodzą również monity pokrywane w całości przez klienta, a następnie proces windykacyjny, jak się łatwo domyślić, również opłacany przez nieterminowego pożyczkobiorcę. Każda wizyta komornika w naszym domu może nas kosztować dodatkowe kilkaset złotych. Najbardziej ekstremalne przypadki nieterminowej spłaty mogą nas kosztować aż 500% pożyczonej sumy.

Takich sytuacji można jednak zawsze uniknąć, jeśli tylko wie, w jaki sposób to zrobić. Najważniejsze i zawsze polecane w pierwszej kolejności jest dokładne czytanie podpisywanych dokumentów, ponieważ to właśnie od nich wszystko się zaczyna. Często wystarczy odpowiednio wcześnie skontaktować się z pożyczkodawcą i rozwiązać nieprzyjemną sytuację, zanim ta się zaogni.
To jednak wciąż za mało, aby twierdzić, że korzystanie z pożyczek się nie opłaca. Szczególnie widać to w przypadku darmowych chwilówek, jeśli porównać je do tradycyjnych produktów bankowych. Wziąć pod uwagę w takim przypadku można cokolwiek – począwszy od na przykład formalności – przy pożyczkach, szczególnie tych internetowych, ograniczone są one do minimum. Najczęściej wystarczy podanie podstawowych danych, takich jak dane personalne czy wysokość zarobków. Rejestracja w serwisie oraz wypełnienie formularzy zajmuje zwykle około piętnastu minut. Nie ma znaczenia umowa, w oparciu o którą pracujesz, nie ma znaczenia również, co jest na niej wpisane, ponieważ firmy pożyczkowe tego nie weryfikują, nie mają również zwyczaju dzwonić w tej kwestii do pracodawców.

Dowód osobisty jest podstawą do uzyskania pieniędzy, których potrzebujesz. Czasem, w nielicznych przypadkach, konieczne jest również zaświadczenie o zarobkach. Dzięki temu jednak jesteś w stanie uniknąć sprawdzania twojej historii kredytowej w rejestrach dłużników. Jeśli tam figurujesz, w ten sposób możesz pozwolić sobie na odrobinę świętego spokoju. W przypadku takich pożyczek zwykle nie ma również znaczenia, czy posiadasz już na swoim koncie jakieś inne zobowiązania – jeśli tylko czujesz się na siłach, żeby udźwignąć jeszcze kolejne, pożyczkodawca jest po twojej stronie. Kolejna rzecz to prędkość, z jaką możesz liczyć na przelanie środków na swoje konto – firmy pożyczkowe robią to w zasadzie w zaledwie kilkanaście minut, korzystając z szybkich przelewów. Baczne przyglądanie się ofertom pożyczek bankowych sprawia, że można znacznie łatwiej i szybciej znaleźć dla siebie interesującą ofertę promocyjną. Nie brak na rynku dużych, rzetelnych firm, w których można skorzystać z promocji darmowej pożyczki dla klientów po raz pierwszy korzystających z usług serwisu. Konkurencja na rynku finansowym w tym wypadku jest dobrym znakiem.